Kartem 40.yıl etkinliği düzenledi.

Meslekte 40 yıllık emek Kartal Meslek sloganıyla Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Derneği KARTEM 25-26-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında okulun spor salonunda 40.yıl etkinliği düzenledi. Etkinliğin ana temasını “Üniversite Tanıtım Günleri” oluşturdu.

Etkinlikte ülke ekonomisine kazandırılanlar başlıklı İş Sergisi Fuarı da yer aldı. İş sergisi fuarına ülkemizin önde gelen firmaları katıldı.

Etkinlikte sorularımızı yanıtlayan KARTEM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Vardarlı Derneği ve düzenledikleri etkinlik hakkında şunları dile getirdi;
Türkiye’de ki mesleki eğitime katkı sağlamak amacıyla 2006 yılında kurulan KARTEM yeni bir döneme imza atmıştır.Bu etkinlikte ki amacımız öğrencilerin mesleki teknik formasyonlarının geliştirilmesi ve Türkiye’deki mesleki teknik eğitimin seviyesinin yükselmesini sağlamaktır. Etkinliklerimize her yıl devam etmek istiyoruz. Böylece teknik eğitimin önemi çerçevesinde gelişmesine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.Geçmiş dönemde üstün başarılara imza atan yönetim kurulu arkadaşlarımızı candan tebrik ediyorum.Bu bir bayrak yarışıdır ve bizde yeni yönetim kurulu olarak bu bayrağı daha ilerilere taşıyacağız.

Endüstri ve sanayinin ihtiyacı olan kalifiye ve vasıflı teknik elemanların hazırlanmasına yardımcı olup sanayi kuruluşları ile iş birliği yaparak sonucu Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşıp çözümler üreteceğiz.

Etkinlikte ülke ekonomisine kazandırılanlar başlıklı İş Sergisi Fuarı da yer aldı

Dernek faaliyetlerine göreve geldikleri günden itibaren büyük bir hızla başladıklarını belirten Ali Vardarlı, çağdaş ilerici düşünceyle üstlenecekleri sorumlulukları başarıyla yerine getireceklerini söyledi.

Ali Vardarlı sözlerini şöyle sürdürdü;
Yakın bir zamanda derneğimizin katkılarıyla okulumuzun Elektrik Bölümü çerçevesinde Yenilenebilir Enerjilerden Güneş Enerjisi Laboratuarı kurmayı planlıyoruz.Güneş Enerjisi sektöründe faaliyet gösteren firmaları bu anlamada iş birliğine davet ediyoruz.

Ali Vardarlı son olarak şunları söyledi;
Derneğimiz yaptığı üstün çalışmalarla ülkenin teknoloji yüzyılına geçişinde üzerine düşen sorumluğu yerine getirecektir. Çağdaş ilerici düşünceyle yola çıkan Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi mezunları derneği (KARTEM) sektörel öncülükte üstleneceği sorumluluğu başarıyla yerine getirmek için üzerine düşen görevi layıkıyla yapacaktır.İnanıyorum ki okul mezunlarını dernek çatısı altında buluşturan derneğimiz yakın bir gelecekte yaptığı çalışmalarla adından daha çok söz ettirecek.

Okul hakkında

Okulumuz 1976-1977 öğretim yılında üç bölüm halinde (tesviye, metal işleri, elektrik) 23 öğretmen ve 343 öğrenciyle Haydarpaşa Endüstri Meslek lisesinin ek binaları olarak eğitime başladı. 1977-1978 öğretim yılı başında KARTAL ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ olarak eğitime başladı.

1977-1978 öğretim yılı başında yeni binalarında 590 öğrenci, 31 öğretmen; 1978-1979 öğretim yılında 981 öğrenci, 38 öğretmen, bu öğretim yılında ilk mezunlarımızı (294 mezun) verdik. 1979-1980 öğretim yılında yeni açılan Elektronik ve Makine Ressamlığı bölümleri ile 1435 öğrenci, 59 öğretmen, 1980-1981 öğretim yılında yeni açılan Ağaç işleri bölümüyle 1367 öğrenci, 83 öğretmen, 1981-1982 öğretim yılında 1342 öğrenci, 78 öğretmen, Bu öğretim yılı başında Makine ve Elektrik bölümlerinden oluşan Teknik Lisemiz açıldı. 1988-1989 Öğretim yılında Bilgisayar Bölümü açıldı.

1978-1979 öğretim yılından itibaren O.S.N.O.R (Okul Sanayii Ortaklığı) projesi ve ders geçme kredi sistemi ile öğretim yapan okulumuz (daha sonra projenin adı METEP (Mesleki Teknik Eğitim Projesi/olarak değiştirildi.)) 1986-1987 öğretim yılından itibaren 3308 sayılı yasa kapsamına alınmış olup, 10 ve 11.sınıf öğrencilerimizin tümü haftanın 3 günü sanayi´de, 2 günü okulda olarak üzeri eğitim yapmıştır.

1982 yılında da okulumuz bünyesinde Çıraklık Eğitim Merkezi olarak çırak eğitimine başlandı. Daha sonra çıraklık eğitim merkezi okul bünyesinden ayrılıp bağımsız bir okul olarak Kartal Mesleki Eğitim Merkezi adı ile faaliyet göstermektedir.

14 mayıs 1999 yılında yaşanan talihsiz bir olay ile sınıfında silahlı saldırı sonucu şehit olan HÜSEYİN ARMAĞAN hocamızın anısına okulumuzun adı ŞEHİT ÖĞRETMEN HÜSEYİN ARMAĞAN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ adını almıştır.

2002 yılında okulun ek binası ve ek spor salonu hizmete girdi. Eski binada bulunan mobilya dekorasyon ve elektrik bölümleri atölyeleri ile birlikte ek binaya nakledilmiştir.

2009 yılında okulumuzda Motorlu Araçlar Alanı açılmış ve öğrenci almıştır.

2010-2011 eğitim-öğretim yılı başı itibariyle Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün 27/08/2010-3821 sayılı yazısı doğrultusunda okulumuz iki farklı müdürlük olarak ayrılmıştır.
Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesine; Bilişim Teknolojisi Alanı, Makine Teknolojisi Alanı ve Metal Teknolojisi Alanı bırakılmış,
Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesine; Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı, Ahşap Teknolojisi Alanı ve Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanları yer almıştır.
Derneğimiz her iki okulu da kapsamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz