İpragaz, enerjinin en büyük platformunda

Türkiye enerji piyasasının en büyük ve en kapsamlı platformlarından Türkiye Enerji Zirvesi’nin 8’incisi Antalya’da gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası boyutta kamu, özel sektör ve STK yetkililerini bir araya getiren bu önemli buluşmada, Türkiye’nin köklü enerji markası İpragaz da hem desteği hem de katılımıyla yer aldı.

LPG’nin Mavi Dev’i İpragaz’ın bugün, LPG, LNG, elektrik ve akaryakıt gibi 4 temel segmentte hizmet verebilen bir enerji markasına dönüşümüne dikkat çeken İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “Enerji, gelişen ve büyüyen Türkiye için çok önemli bir konu. Enerjide hep geleceğe bakmak gerekli. Küresel enerjide 22. Yüzyıl’ın ihtiyaçlarına hazırlanıldığı kritik ve önemli bir süreçteyiz” açıklamasında bulundu.

Ulusal enerji sektöründeki “En Büyük Aile Buluşması” olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nin sekizincisi, 10–11 Ekim 2017 tarihleri arasında Antalya Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel’de gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) destekleriyle düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi, bu yıl da ulusal ve uluslararası düzeyde enerji sektörünün tüm temsilcilerini bir araya getiren önemli bir platform oluşturdu. 8. Türkiye Enerji Zirvesi’ne; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez olmak üzere çok sayıda kamu yetkilisi de yer aldı.

Enerjinin en büyük buluşmasında İpragaz 3 ödül birden aldı

Zirveye ayrıca uluslararası arenadan da ilgi büyük oldu. Başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun olmak üzere, birçok ülke temsilcisi de Türkiye Enerji Zirvesi’ne katıldı. 8. Türkiye Enerji Zirvesi, özel sektör temsilcileri ve STK yöneticileri ile birlikte her zamanki gibi gerçek anlamda bir sektör buluşmasına dönüştü. Türkiye’nin bu en büyük ve en kapsamlı sektör buluşmasına, İpragaz da hem geleneksel katkısı hem de katılımı ile yerini aldı. İpragaz’ın, Zirve’nin fuar bölümündeki standında da Dökme Gaz (LPG&LNG) ve İpragaz Elektrik faaliyetleri sergilendi. İpragaz, Türkiye Enerji Zirvesi’nin ilk günü akşamında düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi Başarı Ödülleri’ne de damgasını vurdu. Gas&Power ve Green Power Gazeteleri tarafından düzenlenen 8. Altın Voltaj, 8. Altın Vana ve Enerji Petrol Gaz Gazetesi tarafından düzenlenen 13. Altın Varil ve 3. Altın Tüp Başarı Ödülleri’nin dağıtıldığı törende İpragaz, üç ödül birden aldı. Düzenlenen törende İpragaz A.Ş. adına Altın Tüp Ödülü’nü İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, GO’ya verilen Altın Varil Ödülü’nü İpragaz Dökme Gaz Satış Grup Müdürü Kemal Güveli ve İpragaz Elektrik’e layık görülen Altın Voltaj ödülünü ise İpragaz Satış ve İş Geliştirme Müdürü Birim Akbaba aldılar.

Bir zamanların LPG’nin Mavi Dev’i, bugünün enerji şirketine dönüştü

Türkiye’de ilk dolum tesisini kurarak, LPG sektörünün oluşumuna öncülük eden İpragaz’ın bugün 4 temel segmentte hizmet verebilen bir enerji şirketine dönüştüğünü vurgulayan İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “LPG’deki uzmanlığımızla birlikte önce LNG, sonra elektrik ve son olarak da akaryakıt markamız GO ile birlikte İpragaz, tek çatı altında sunduğu enerji çeşitliliği ile de alanındaki öncü şirketlerden biri konumunda. Biz hep, uzmanı olduğumuz, iyi bildiğimiz işi yaptık. Bu yaklaşımla ürünler, hizmetler, yenilikler getirdik, yeni pazarlara girdik ya da girdiğimiz mevcut pazarları geliştirdik. LPG’deki ve özellikle de dökme gaz konusundaki tecrübemizi LNG’ye aktardık. Tüm Türkiye’de yaygın yaklaşık 4.500 bayi ağımız ve müşteri ilişkilerindeki yarım asrı aşan tecrübemiz ve yüksek memnuniyet düzeyimiz ile İpragaz Elektrik’i kurduk. Türkiye’deki ilk resmi belgeli otogaz istasyonunu kuran İpragaz Otogaz ile otomotiv yakıtlarında yakaladığımız tecrübe ile GO markasını yarattık. Tüm bu tecrübelerimizi, çağdaş yaklaşımlar ve küresel standartlarla da harmanlayarak başarıya odaklandık. Bugün geldiğimiz noktada bir zamanlar LPG sektörünün Mavi Dev’i İpragaz, bugün güçlü bir enerji markası konumunda” dedi.

Enerjide hep geleceğe, hatta 22. Yüzyıl’a bakmak, hazırlanmak lazım

Enerjinin, büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en öncelikli konuları arasında yer aldığına dikkat çeken İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “Tüm dünyada enerji sektörü, küresel, bölgesel ve ülkesel gelişmelerden belki de en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Küresel enerji sektöründe, 22. Yüzyıl’ın enerji ihtiyaçlarının düşünüldüğü ve bu yönde adımların atıldığı kritik bir süreç söz konusu. Bu nedenle bizler de uzun vadeli projeksiyonlarla, güçlü ve sağlam bir sektör olarak, geleceğin enerji ihtiyaçlarını daha bugünden çözmeliyiz. Bununla birlikte ülkemiz, kaydettiği büyüme ve gelişim paralelinde her geçen gün artan bir enerji ihtiyacı ile karşı karşıya. Bu doğrultuda Türkiye’de enerji konusunda gerek kamu, gerek özel sektör ve gerek se STK olarak iyi niyetle bir yandan önemli çalışmalar yürütülüyor, diğer yandan da geleceğe yönelik planlamalar yapılıyor, alt yapılar hazırlanıyor. Türkiye Enerji Zirvesi de, ulusal ve uluslararası düzeyde gerçek anlamda bir enerji platformu olarak, ilgili tüm tarafların bir araya geldiği, temel başlıkların her yönü ile ele alındığı bir buluşma olarak, çok önemli bir misyon üstleniyor. Türkiye’nin köklü bir markası, 4 temel enerji segmentinde hizmet veren nadir şirketlerden biri olarak da, böylesine önemli bir platforma aralıksız olarak sürdürdüğümüz destek ve katkıdan dolayı mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Enerji Sektörü ile ilgili tüm konular masaya yatırıldı

8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde; “enerjide yaşanan dönüşüm sürecinin Türkiye ve global enerji piyasalarına etkileri”, “gelecek trendleri”, “Türkiye enerji piyasalarının bu süreçteki beklenti ve gereksinimleri”, “enerji sektöründe her geçen gün giderek artan dijitalleşmenin sektörde yarattığı değişimler”, “enerji finansman koşullarındaki değişim”, “yenilenebilir enerji dönüşümü” ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren “Orta Doğu bölgesinde enerji jeopolitiği” gibi konular tüm boyutları ile ele alındı. Zirve’de ayrıca, bölge ülkeleri arasında var olan güvenlik, diplomatik ve siyasi problemler nedeniyle gerilimlere yol açan Doğu Akdeniz enerji kaynaklarıyla ilgili son gelişmeler de; uluslararası hukuk, güvenlik, diplomatik, teknik ve ticari açılardan tartışıldı.

18 oturumda en yetkili 90 isim “Enerji”yi konuştu

Alanlarında öne çıkan ve önemli isimlerden oluşan yaklaşık 100 temsilci; “Doğu Akdeniz Enerji Jeopolitiği”, “Orta Doğu Enerji Jeopolitiği”, “Nükleer Enerji”, “Doğal Gaz ve Elektrik Piyasaları”, “Akaryakıt ve LPG Piyasaları”, “Yenilenebilir Enerji”, “Enerji Finansmanı”, “Enerji Sektöründe Dijitalleşme”, “Su Kaynaklarının Enerjide Sürdürülebilirliği ve Yeni Uygulamalar”, “Enerji Sektöründe Start Up’lar ve Yatırımcılar” gibi başlıkların yer aldığı 23 farklı oturumda konuşmacı oldular.

Türkiye Enerji Zirvesi Golf Kupası ilk kez düzenlendi

8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde bir yeniliğe daha imza atıldı. İlk kez düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi Golf Cup ile sektör temsilcileri, yılın yorgunluğunu golf sahasında attı. Zirveden bir gün önce düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi Golf Kupası’nda, sektörün iddialı oyuncuları çekişmeli geçen turnuvada karşı karşıya geldi.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......