BEDAŞ’ın kesintiyi bitiren projesi ‘Ar-Ge Başarı Ödülü’nü aldı

BEDAŞ’ın Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ve elektrik kesintisini göz kırpma süresinde çözümleyen Kapalı Ring Sistemi’ne ödül geldi. Proje bu yıl üçüncüsü düzenlenen Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’nda, Ar-Ge Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’nda Ar-Ge Başarı Ödülü, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) elektrikte kesintiyi göz kırpma seviyesinde çözümleyen Kapalı Ring Sistemi Projesi’ne verildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Ar-Ge Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, BEDAŞ’ın Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ‘Orta Gerilim Şebekesinin Kapalı Ring İşletimi için Koruma/Kontrol Sisteminin Tasarımı, OG Şebekenin Kapalı Ring İşletimi için Yeniden Yapılandırılması ve Pilot Bölge Uygulaması Projesi’ ödüle layık görüldü.

‘HEDEFİMİZ KESİNTİSİZ ENERJİ’

19 Aralık tarihinde Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen törende ödülü EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan alan BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Kesintisiz enerji hedefiyle çalışmalarını sürdüren şirketimiz bu amaçla araştırma geliştirme çalışmalarına da büyük önem veriyor. En büyük hedefimiz özellikle orta gerilim arızaları sırasında abonelerimizin enerji kesintisi yaşamaması. Kapalı Ring projesi de bu yönde attığımız önemli bir adım. Sektöre örnek olan projemizin ödüle layık görülmesi bize büyük gurur verdi. Projeyi geliştiren mühendis arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

120 MİLİSANİYEDE ÇÖZÜM

BEDAŞ’ın Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ‘kapalı ring’ sistemi ile Şahintepe Mahallesi’nde yaklaşık 4 bin abone, Kasım 2016’dan bu yana orta gerilim dağıtım sistemi kaynaklı elektrik kesintisi yaşamıyor. Kesinti halinde Kapalı Ringi Sistemi, göz kırpması kadar kısa bir sürede devreye girerek sorunu çözüyor. Kapalı devre çalışan sistem ile trafolara tek taraflı değil, çift taraflı besleme yapıldığı için arıza olduğunda sistem, sorunu 120 milisaniye gibi kısa bir sürede çözüyor. Bu da göz kırpması kadar kısa bir süre anlamına geliyor. Akıllı şebekelerin en önemli altyapılarından biri olmaya aday projenin yakın zamanda Alibeyköy’de de pilot uygulaması başlayacak. Yine Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde de kapalı ring projesinin devreye alınması için çalışmalar yürütülüyor.

DİĞER DAĞITIM ŞİRKETLERİNE ÖRNEK OLUŞTURACAK
BEDAŞ’a ödül getiren ve halen Şahintepe’de pilot uygulaması devam eden projeden alınan sonuçlar şöyle:
Kapalı Ring ile arıza temizleme süresi 120 milisaniye gibi kısa bir süreye indi.
Pilot uygulama olarak tesis edilen kapalı ring sistemi sürekli veri akışının elde edilebileceği, diğer dağıtım şirketlerinin kapalı ring uygulamaları için örnek oluşturacak sürekli açık bir laboratuvar olarak sektörün hizmetine sunuldu.
Arıza en dar bölgede temizlendi. Böylece diğer tüketicilerin etkilenmemesi sağlandı.
Arızada meydana gelen gerilim bozulmaları en aza indirildi, güç kalitesi parametreleri daha iyi hale getirildi.
Arıza ekiplerinin arızaya acil müdahalesine gerek kalmadı. Enerjisiz kalan bir tüketici olmayacağı için ekipler güvenli ve optimal olarak çalıştı.
Arıza sürelerinin kısalmasıyla hatlarda yangın çıkması, kablo başlıklarının patlaması trafoların zarar görmesi gibi fiziki tahribatlar ortadan kalktı. Her bir ekipmanın kullanım ömrü uzadı.
Üretim kaybı en aza indi.
Kısa devrelerin çok hızlı ve kısa sürede temizlenmesinden dolayı fiziki tahribatları, kısa devrenin oluşturduğu zararları en aza indirerek can güvenliği en iyi şekilde sağlandı.
Arıza bulma ve onarma süresi en aza indirildi.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......