Enerji Sektörüne Siber Fırtına Uyarısı! Türkiye’deki Enerji Firmaları Tehdit Altında! 

Enerji sektörü yöneticileri, siber saldırıların sektörleri üzerinde etkisinin artmasından endişe duyuyor. Marsh tarafından Dubai’de açıklanan “Marsh-Microsoft Global Siber Risk Algılama Anketi” sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 76’sı siber saldırıların iş durmasına yol açmasından korkuyor. Ortadoğu ve Afrika Enerji Uygulamaları Lideri Andrew Herring, enerji endüstrisinin büyük ölçekli dijitalleşmenin bir sonucu olarak siber saldırılara maruz kaldığını, bunun da şirketlerin operasyonlarında ciddi aksamalara yol açtığını belirtti. Sonuç olarak şirketlerde yüksek mali kayıpların yaşanmasından endişe duyulduğunu vurgulayan Herring, “Katılımcıların dörtte üçünün siber risk yönetimine daha fazla yatırım yapmayı planlamaları ümit verici iken, ankete katılanların yarısından fazlasının kendi korunmasızlıklarını henüz algılayamamış olmaları kaygı verici” dedi. Marsh Risk Danışmanlığı Siber Risk Direktörü Alper Başaran ise, Türkiye’deki enerji sektörü firmalarının her geçen gün daha fazla hedef alındığını belirtirken,  güncel güvenlik açıklıklarının ve siber tehditlerin yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Teknolojinin ve dijitalleşmenin gelişimi ile birlikte en büyük tehlikelerden biri haline gelen siber saldırı, enerji sektörünün en büyük risklerinden biri olmaya doğru gidiyor. Öyle ki enerji yöneticileri, siber saldırıların kendi faaliyetleri üzerindeki etkilerinden giderek daha çok kaygı duymaya başladı. Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh’ın, “Enerji Endüstrisi Dinamikleri Yaklaşan Bir Siber Fırtına Yaratabilir mi” isimli raporu, Dubai’de Marsh tarafından düzenlenen Enerji Endüstrisi Konferansı’nda açıklandı.

Marsh-Microsoft Global Siber Risk Algılama Anketi’nden elde edilen bulgulara dayanılarak hazırlanan raporda, enerji yöneticileri açısından en kaygı verici siber kayıp senaryoları, sektörün siber korunmasızlıklara ilişkin anlayışı ve endüstri kuruluşlarının bu riskleri gelecekte nasıl yönetmeyi planladığı gibi konular ele alındı. Rapora göre siber saldırı, enerji sektörünün en büyük risklerinden biri olmaya doğru gidiyor. Marsh’ın yaptığı ankete katılanların yüzde 76’sı siber saldırıların sektörde iş durmasına yol açmasından korkuyor. Enerji yöneticilerinin yarısından fazlasının siberi ilk beş risk arasında göstermesine rağmen, yüzde 54’ü ise tüm bunlara rağmen kendi olası en zayıf yönlerinin farkında bile değiller.

Sibere yatırım artıyor!

Yine ankete katılan enerji yöneticilerinin yüzde 26’sı, şirketlerinin son 12 ay içinde başarılı bir siber saldırı kurbanı olduğunu, bu nedenle bundan sonraki dönemde siber risk yönetimine daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını dile getirdiler. Ankete katılan enerji yöneticilerinin yüzde 77’si, kendi kuruluşlarının siber risk yönetimine yaptıkları yatırımları artıracaklarını belirtirken, yüzde 26’sı ise kendi siber sigortalarını satın almayı veya artırmayı planladıklarını söyledi.

Marsh Risk Danışmanlığı Siber Risk Direktörü Alper Başaran

Türkiye’deki firmalar hedef alınıyor!

Marsh tarafından düzenlenen Enerji Endüstrisi Konferansı’na konuşmacı olarak katılan Marsh Risk Danışmanlığı Siber Risk Direktörü Alper Başaran, Türkiye’de enerji sektörü kuruluşlarını etkileyen güncel siber saldırılar hakkında önemli bilgiler verdi. Türkiye’deki enerji sektörü firmalarının her geçen gün daha fazla hedef alındığını belirten Alper Başaran, güncel güvenlik açıklıklarının ve siber tehditlerin yakından izlenmesi gerektiğini vurgularken Marsh Risk Danışmanlığı Türkiye ekibi olarak bu alanda yürüttükleri faaliyetler hakkında da katılımcılara bilgiler aktardı.

Herring: Harekete geçme zamanı!

Marsh’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Enerji Uygulamaları Lideri Andrew Herring ise enerji endüstrisinin büyük ölçekli dijitalleşmenin bir sonucu olarak karşılıklı bağlanabilirliğe daha fazla dayanmasından ötürü, siber saldırılar sonucunda operasyonlarında ciddi aksama riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Bunun da yüksek mali kayıpları beraberinde getireceğinden endişelere dikkat çeken Herring, “Katılımcıların dörtte üçünün siber risk yönetimine daha fazla yatırım yapmayı planlamaları ümit verici iken, ankete katılanların yarısından fazlasının kendi korunmasızlıklarını henüz algılayamamış olmaları kaygı vericidir. Saldırıları azaltmak ve yönetmek için planlar yapmayan veya kendi siber korunmasızlıklarını henüz belirleyememiş olan firmalar için, bir saldırının kendi operasyonları ve sistemleri üzerinde sahip olabileceği etkiye hazırlanmak için harekete geçme zamanıdır” dedi.

Marsh Hakkında

Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, müşterilerine kendi sektörlerine özel, geleceklerini ve başarılarını korumak için yaratıcı çözümler tasarlar ve sunar. Marsh’ın yaklaşık 27,000 çalışanı 130’dan fazla ülkede yerleşik müşterilerine danışmanlık ve brokerlik alanında hizmet vermek için işbirliği içinde çalışmaktadır. Marsh’ın bağlı bulunduğu Marsh & McLennan Şirketler Grubu, (NYSE: MMC) strateji, risk ve insan kaynakları alanında müşterilerine danışmanlık hizmetleri ve çözümler sunan profesyonel hizmetler şirketidir. 57,000’den fazla çalışanı ve 13 milyar doları aşan yıllık geliri olan Marsh & McLennan Şirketler Grubu, risk ve reasürans aracılık hizmetleri alanında lider olan Guy Carpenter, insan kaynakları danışmanlığı ve ilintili hizmetler alanında lider olan Mercer ve yönetim danışmanlığı alanında lider olan OliverWyman şirketlerini de bünyesinde barındırmaktır. Marsh’ı twitter’dan @MarshGlobal ya da LinkedIn, Facebook ve YouTube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Marsh Türkiye Hakkında

Marsh’ın Türkiye operasyonu, 300’den fazla risk ve sigorta uzmanı ile 40 yılı aşkın süredir, risk ve sigorta brokerliği alanında lider konumdadır. Marsh Türkiye, ana merkezi olan İstanbul dışında İzmir, Ankara, Bursa ve Gaziantep bölge ofisleri ile tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Yerli ve yabancı sermayeli işletmelere risk ve sigorta brokerliği ve danışmanlık alanlarında hizmet veren Marsh Türkiye’nin müşteri portföyü arasında Türkiye’nin ilk 500 şirketi konumundaki birçok lider şirket bulunmaktadır. www.turkey.marsh.com

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......