Siemens,Hannover Messe’de Yeni Teknolojilerini Tanıtacak

Siemens, dünyanın en prestijli endüstri fuarı olan Hannover Messe’de sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm, yapay zeka ve otomasyon teknolojileri alanındaki son ürün ve yöntemlerini sergileyecek. Siemens AG Başkanı ve CEO’su Roland Busch, fuar ile ilgili olarak “İş ortaklarımızla birlikte yapay zeka, dijital ikiz ve yazılım tanımlı otomasyon gibi inovasyonların müşterilerin çeşitli zorlukların üstesinden gelmelerine nasıl yardımcı olabileceğini sergileyeceğiz” dedi.

Endüstri sektörü, daha fazla sürdürülebilirlik ve dayanıklılığa ulaşılabilmesi için dijital dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Bu bağlamda, değer üretimi ile dünyamıza yönelik eylemler arasında bir denge kurulması büyük önem taşıyor. Şirketler, daha az kaynakla daha fazlasını başarmaları gerekiyor. Bu konuda dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Hannover Messe’ye katılacak olan Siemens, sürdürülebilirlik konusundaki teknolojik gücünü ve şirketlerle gerçekleştirdiği iş birliklerinin rekabetçi sonuçlarını ziyaretçilerle paylaşacak. 9’uncu salonda ve D53 numaralı stantta yer alan Siemens; otomotiv, gıda, kimya ve yarı iletken sektörlerindeki dijital ve sürdürülebilir dönüşüm için temel nitelik taşıyan teknolojilerini sergileyecek. Stantta; endüstriyel yapay zeka, dijital ikiz, siber güvenlik ve bilgi teknolojisi-operasyonel teknoloji füzyonu temalarına yer verilecek. Ayrıca, fuara bizzat katılamayan kişiler, Siemens’in Hannover Messe’nin en büyük standı olma özelliği taşıyan 2.800 metrekarelik standını sanal olarak deneyimleyebilecekler. Ayrıca Siemens, Hannover Messe’de müşterilerinin Siemens Xcelerator dijital iş platformundan nasıl faydalanabileceklerini gösterecek. Bu bağlamda, odak noktasında yapay zeka destekli makine görüşünün yanı sıra Microsoft ve Schaeffler ile birlikte geliştirilen Siemens Industrial Copilot gibi uygulamalar da yer alacak

ŞİRKETLER İÇİN TÜM TEKNOLOJİLERE SAHİBİZ

Siemens AG Başkanı ve CEO’su Roland Busch, konuya ilişkin açıklamasında “İş ortaklarımızla birlikte yapay zeka, dijital ikiz ve yazılım tanımlı otomasyon gibi inovasyonların müşterilerin çeşitli zorlukların üstesinden gelmelerine nasıl yardımcı olabileceğini sergileyeceğiz. Siemens, rekabet gücünün artırılmasından maliyetlerin düşürülmesine, işgücü eksikliğinin giderilmesinden sürdürülebilirliğin artırılmasına kadar, endüstrilerin şu anda ihtiyaç duyduğu teknolojilerin hepsine sahip” diye konuştu. Ayrıca fuar kapsamında Siemens AG Başkanı ve CEO’su Roland Busch ve NVIDIA Omniverse ve Simülasyon Teknolojileri Başkan Yardımcısı Rev Lebaredian, yapay zeka destekli endüstriyel metaverse hakkında konuşacaklar. Busch ve Lebaredian, tüm sektörlerdeki müşteriler için sürükleyici deneyimlerin potansiyelini irdelerken, Siemens’in NVIDIA Omniverse ve yapay zeka destekli fiziksel tabanlı dijital ikizlerinin üretkenliği nasıl artırdığını ortaya koyacaklar.

OLAF SCHOLZ DA ZİYARET EDECEK

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, üretken yapay zekanın dönüştürücü gücünü bizzat deneyimlemek üzere fuarın en büyük standını ziyaret etmeyi planlıyor. Siemens ve Schaeffler’in dijital dönüşüm ve üretken yapay zeka konularındaki iş birliklerini artırmasına istinaden, Schaeffler Grubu CEO’su Klaus Rosenfeld de Scholz’un ziyareti sırasında hazır bulunacak. Bu bağlamda, iki şirket Siemens Industrial Copilot’a ilişkin iş birliklerinin kapsamını genişletmek üzere bir mutabakat zaptı imzalayacak.

Siemens ve Schaeffler, geçtiğimiz sonbaharda SPS fuarında gerçekleştirdikleri dünya prömiyerinde, bir üretim makinesine entegre edilmiş yapay zeka destekli asistanı tanıttı: Siemens Industrial Copilot, otomasyon mühendislerinin programlanabilir mantık kontrolörleri (PLC’ler) için kod üretme sürecini hızlandırmalarına yardımcı oluyor. PLC’ler, dünyanın her yerinde, fabrikalardaki makinelerin büyük bölümünü kontrol eden cihazlar olarak öne çıkıyor. Mühendislik ekipleri, doğal dil girdileri aracılığıyla kod üreterek zamandan tasarruf sağlarken, iş yükünü azaltarak hata ihtimalini düşürüyor.

YAPAY ZEKA REKABETİ ARTIRIYOR

Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Siemens Dijital Endüstriler CEO’su Cedrik Neike’nin konuya ilgili yaptığı açıklamada “Siemens Industrial Copilot gibi yapay zeka çözümlerimiz, gerçek ve dijital dünyaları bir araya getirme konusundaki kararlılığımızı ortaya koyuyor. Geçen yıl, yapay zekayı parmaklarınızın ucuna getirme vizyonumuzu sunmuş ve bu kabiliyetlerin getireceği büyük fırsatların altını çizmiştik. Şimdi, yapay zekayı konseptten uygulamaya taşıyarak bu vizyonu gerçeğe dönüştürüyoruz. Üstelik, bu yeni gerçeklik mühendislik ve operasyonların ötesine geçiyor. İşgücü açığı ve iklim değişikliği gibi zorluklarla mücadeleye de hitap eden, oyunun kurallarını değiştiren bir dönüşümden söz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ELECTRİFİCATİON X İLK KEZ TANITILACAK

Siemens, Xcelerator portföyü kapsamında ilk kez Electrification X’i tanıtmaya hazırlanıyor. Yüksek düzeyde ölçeklenebilir bulut hizmetleri üzerinde inşa edilen Electrification X, ticari, endüstriyel ve kamu hizmeti müşterilerinin zorlu elektrifikasyon altyapısını yönetmek, optimize etmek ve otomatikleştirmek için tasarlandı. Amaç, maliyetleri ve CO2 emisyonlarını azaltırken verimliliği ve performansı artırmak. “Binaların, elektrifikasyon altyapısının ve elektrik şebekelerinin dijitalleşmesi daha akıllı, daha verimli ve karbonsuzlaştırılmış bir sanayi sektörü yaratmanın anahtarıdır” diyen Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Akıllı Altyapı CEO’su Matthias Rebellius, şöyle konuştu: “Hannover’deki endüstriyel fuarda son derece yenilikçi Sentron elektronik devre koruma cihazı ve SF6 içermeyen şalt sistemi gibi sürdürülebilir dönüşümü destekleyen en yeni ürünlerimizi sergileyeceğiz. Ayrıca, ekosistemimizdeki yeni ortaklarımızı da duyuracağız. Bunların dışında, elektrifikasyon altyapısını dönüştürmeye yönelik son derece ölçeklenebilir bir hizmet olarak nesnelerin interneti yazılımı ürünü olan Electrification X’i gururla tanıtacağız.”

YENİ TEKNOLOJİLER SERGİLENECEK

Ayrıca, Siemens, Building X dijital bina platformu kapsamında yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Bu uygulamalar arasında üretim ve ofis alanlarının işletilmesinde daha fazla şeffaflık elde etmede kullanılabilecek Sustainability Manager uygulaması da yer alıyor. Buna ek olarak, Comfort AI uygulaması bir binadaki tüm ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin yapay zeka tabanlı kontrolü yoluyla enerji tüketiminin optimize edilmesini sağlıyor. Siemens, ayrıca Siemens EcoTech portföyüne altyapı ve endüstriyel uygulamalara yönelik ürünler de ekliyor. Siemens EcoTech, müşterilere seçilen çevresel kriterlerin tamamında ürün performansı hakkında kapsamlı içgörü sunarken, endüstriyel sektöre yeni bir şeffaflık standardı getiriyor. Bu girişim, şirketin kendi operasyonlarının ve ürünlerinin çevresel ayakizini en aza indirme ve müşterilerinin dijital dönüşümlerini ve sürdürülebilirlik dönüşümlerini destekleme konusundaki uzun süredir devam eden kararlılığında bir üst aşamayı temsil ediyor.

Siemens, 22 Nisan 2024 Pazartesi günü Orta Avrupa Yaz Saati ile 17:30-18:30 saatleri arasında düzenlenecek bir basın toplantısında en güncel trendler ve gelişmeler hakkında bilgi verecek.  Basın mensupları ayrıca https://siemenspkhannover24.events.dc.siemens.com/ adresinden kayıt yaptırarak basın toplantısına canlı yayın yoluyla katılabilecekler.

22 Nisan Pazartesi günü Orta Avrupa Yaz Saati ile öğlen 12’de, Siemens standında “Dönüşümü ivmelendirmek: Yapay zeka destekli dijital ikizler endüstriyel metaverse’ü nasıl mümkün kılıyor” başlıklı bir oturum düzenlenecek. Oturuma katılan gazetecilerle bir Soru-Cevap etkinliği de gerçekleştirilecek. 

Oturum ve Soru-Cevap https://www.linkedin.com/events/siemens-nvidia-howai- digitaltwi7182007244371165186/theater/ adresinden canlı yayınla takip edilebilecek

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......