OSRAM 3. Kez Eurovision’un Aydınlatmasını Üstlendi

Dünyanın lider aydınlatma uzmanı OSRAM, görkemli ışık efektlerini bir kez daha milyonlarca seyircinin beğenisine sundu. Son 3 yıldır Eurovision Şarkı Yarışması’nın resmi aydınlatma ortağı olan OSRAM, 2015 yılında Viyana’da, 2016’da Stockholm’de yapılan showlardan sonra bu yıl da Kiev’de gerçekleşen muhteşem gösteriye dijital aydınlatma teknolojileriyle destek oldu

Eurovision Şarkı Yarışması 200 milyondan fazla izleyicisi ile dünyanın en büyük televizyon eğlence etkinliği. Gösteriyi canlı veya TV’den izleyenler bir kez daha ileri teknoloji ve heyecan verici ışık efektlerinden oluşan bu benzersiz şölene şahitlik ettiler.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, 2005’ten sonra ikinci kez yarışmaya ev sahipliği yaptı. Bu yılın Eurovision sloganı “Çeşitliliği Kutla” oldu ve slogan etkinliğin her alanında kullanıldı. Gösteriyi kültür, teknoloji ve yaratıcılığın benzersiz bir birleşimine çevirmek amacıyla bu yılın sloganına sadık kalan OSRAM, 43 ülkeden katılımcılar için yarı finaller ve finalde görkemli bir sahne yarattı.

Olağanüstü ışıklandırma gösterisinin en dikkat çekici unsuru çok değişik efektlere sahip 150 Claypaky Scenius Unico oynar başlıklı robot (moving head) oldu. Sahnenin kalbinde OSRAM’ın özel olarak geliştirdiği 1.400 Vatlık, 6.500 K renk sıcaklığına sahip bir boşalmalı lamba vardı. Bu yıl bütün şarkılar için sahne ışıklandırmasını yapan Alman aydınlatma tasarımcısı Jerry Appelt “Scenius Unico ile çalışmayı gerçekten seviyorum çünkü eşsiz kalitede ışıkla muhteşem efektler yaratmama olanak veriyor ve spot, ışın huzmesi, boyama ve profil gibi farklı ışıklandırma tasarım olanaklarını tek bir üründe sunuyor,” dedi.

OSRAM Özel Aydınlatma CEO’su Hans-Joachim Schwabe “Son birkaç yıl aydınlatma tasarımının şarkıların sahne performansında nasıl önemli bir rol oynayabileceği etkileyici şekilde gösterildi. Etkin aydınlatma, şarkıların etkisi için hayati önemde. İşte bu yüzden, Eurovision’a bir kez daha ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz,” dedi.

OSRAM resmi Eurovision oylamasının yanı sıra, şovu evinden izleyenler için farklı bir oylama olanağı da sundu. Sanatçılar yarı finaller ve büyük finalde şarkılarını söylerken, izleyiciler resmi Eurovision Şarkı Yarışması uygulamasında bulunan interaktif bir uygulamayı kullanarak ilk kez kendi favorilerine oy verdiler. 1’den 12’ye kadar her puan belirli bir rengi temsil etti.

OSRAM oylamasında bir şarkının kaç puan aldığına bağlı olarak, Kiev Şehir Yönetim Binası ve Kiev’deki Taras Shevchenko Opera Binası o puana karşılık gelen renkte aydınlatıldı. Sonuçlar şehirde ve web kameraları aracılığıyla tüm dünyada anında görüldü.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......