EMO Elektrik Mühendisleri Odası “Periyodik Muayene” yapmak üzere Akredite oldu

EMO`nun 45. Olağan Genel Kurulu`nda alınan karar gereğince sürdürdüğü A Tipi Muayene Kuruluşu olmasına yönelik akreditasyon çalışmaları başarıyla tamamlandı. Türkiye Akreditasyon Kurumu`ndan (TÜRKAK) TS EN ISO/IEC 17020:2012 Standardı`na göre “AB-0391-M” numarasıyla EMO İktisadi İşletmesi`nin akredite olduğuna ilişkin belge, 9 Kasım 2017 itibarıyla alındı. Böylece elektrik iç tesisat, topraklama, paratoner, toprak özgül direnci ile elektrik ve hidrolik tahrikli asansör muayene alanlarında akreditasyon gerçekleştirilmiş oldu.

EMO`nun 1-2-3 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu`nda alınan karar doğrultusunda A Tipi Muayene Kuruluşu olmasına yönelik olarak 45. Dönem içerisinde hazırlık ve akredite olma süreci yürütüldü. Son olarak 4-8 Temmuz 2017 tarihlerinde TÜRKAK tarafından sürece ilişkin saha ve ofis denetimi gerçekleştirilmiş, takip denetimi gerektiren uygunsuzluk bulunmamıştı. TÜRKAK`ın takip gerektirmeyen 18 bulgusuna ilişkin gerekli dokümanlar da hazırlanarak TÜRKAK`a sunulmuş; böylece EMO`nun sürece ilişkin yükümlülükleri tamamlanmıştı. EMO 9 Kasım 2017 tarihinden itibaren “TS EN ISO/IEC 17020:2012 Uygunluk Değerlendirmesi-Çeşitli Tiplerdeki Muayene Kuruluşlarının İşletimi İçin Şartlar” Standardı kapsamında akredite kuruluş oldu. Akreditasyona ilişkin belge de 23 Kasım 2017 tarihinde EMO`ya iletildi.

Böylece EMO; “Elektrik” başlığı kapsamında aşağıdaki muayene alanlarında “periyodik muayene” yapmak üzere akredite oldu:

– Elektrik İç Tesisat Uygunluk,
– Topraklama Ölçümü,
– Paratoner (Yıldırımdan Korunma Tesisatı) Kontrolü,
– Toprak Özgül Direnç Ölçümü.

EMO; “Asansörler” alanında ise “Elektrik Tahrikli Asansör” ve “Hidrolik Tahrikli Asansör” muayene alanlarında A Tipi Muayene Kuruluşu olarak “periyodik kontrol” yapabilecek.

Akreditasyon sürecini tamamlayan EMO, uzmanlığı kapsamındaki asansör ve elektrik alanlarında, uluslararası standartlar çerçevesinde akredite olmuş bir kuruluş olarak üyeleriyle birlikte kamusal denetimleri gerçekleştirecek.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......