Yenilenen Danfoss Müzesi, en modern haliyle Danimarka’da açılıyor

Danfoss Müzesi, Danfoss’un kurucusu Mads Clausen’in çocukluğunun geçtiği evde yeniden açılıyor. Bitten & Mads Clausen Vakfı’nın yönettiği müze, Danimarka sanayi tarihinin eşsiz bir parçasını koruma rolünü üstlenecek.

Danfoss’un kurucusu Mads Clausen’in “Yalnızca geçmişten miras alanlar gelecekte bir yer edinebilir.” mottosu, 23 Mart 2018 tarihinde Danfoss Müzesi’nin yeniden açılmasıyla gerçeğe dönüşecek.

Isıtma, soğutma ve motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanında dünya lideri Danfoss’un Nordborg’daki merkezinin yanında bulunan, Mads Clausen’in çocukluğunun geçtiği ev müzeye dönüştürülüyor. Danfoss’un kurucusu Mads Clausen’in “Yalnızca geçmişten miras alanlar gelecekte bir yer edinebilir.” mottosu, 23 Mart 2018 tarihinde Danfoss Müzesi’nin yeniden açılmasıyla gerçeğe dönüşecek.

Müzede, Mads Clausen’in evindeki yemek odasına damlayan bir kova su içinde ilk genleşme valfini test ettiği yer ve fikirlerini ailesine anlattığı masa gibi örnekler sergilenecek. Müzenin bakımı, 60 binden fazla siyah beyaz fotoğrafın, 100 bin negatifin ve 40 bin eski fotoğrafın cam levhalarda saklandığı Danfoss Tarihi Arşivleri’nin himayelerinde yapılıyor. Bunlara ilk genleşme valfi, ilk radyatör termostatı, ilk VLT sürücü ve ilk hidrolik motor gibi tüm eski Danfoss ürünleri de dahil olmak üzere dijital fotoğraflar ve 100 binden fazla yazılı kaynak ve fiziksel nesne eklenebilir.

Endüstriye büyük katkıları olan Danfoss’un kuruluşu, geçmişten bugüne gelişimi, görsel-işitsel ve dijital efektlerle canlandırılacak. Müze, Danfoss’un kendini dijital dönüşümünün ortasında bulduğu bir dönemde açılıyor. Bitten & Mads Clausen Vakfı Başkanı Peter Mads Clausen, “Olağanüstü bir tarihimiz var; onu koruyoruz ve göstermek istiyoruz.” dedi.

1933 yılında kurulan Danfoss, bugün ısıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında dünya pazarına liderlik eden, 26 binden fazla çalışanı ile hizmet veren bir endüstri firmasıdır.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......