Doğalgaz fiyatına yüzde 13.61 zam yapıldı

BOTAŞ, sanayi kuruluşlarının tükettiği doğalgazın fiyatını yüzde 13.61 arttırdı. Geçen ay yüzde 8 artan elektrik üretimi amaçlı gaz fiyatına da yüzde 4.76’lık yeni bir zam geldi. 

Türkiye enerji sektörü 2918 yılına zam haberiyle uyandı. Boru Hatları İle Doğalgaz Taşımacılığı Anonim Şirketi (BOTAŞ), yeni yıla girerken proses amaçlı ve elektrik üretimi amaçlı doğalgaz satış tarifelerinde düzenlemeye gitti.

BİR AY ARAYLA İKİNCİ FİYAT ARTIŞI

Aralık ayı başında elektrik üretimi amaçlı doğalgazın fiyatını yüzde 8’e yakın arttıran BOTAŞ, bir aylık aradan sonra yeni bir zam daha yaptı. Elektrik üretimi amaçlı doğalgazın Sm3 fiyatı yüzde 4.76 daha arttırıldı. Böylece doğalgaz çevrim santrallerinin elektrik üretimindeki yakıt maliyeti bir ay içinde yüzde 13.61 oranında artmış oldu.

SANAYİCİYE TEK SEFERDE YÜZDE 13.61 ZAM

BOTAŞ, Aralık 2017 başında elektrik üretimi amaçlı gaza zam yaparken sabit bıraktığı sanayi gazı fiyatlarını ise yılbaşından itibaren arttırdı. 300 bin metreküp ve altında doğalgaz tüketen sanayi kuruluşlarına satılan doğalgazın fiyatı sabit bırakılırken, 300 bin metreküpün üzerinde proses amaçlı gaz tüketenlere uygulanan fiyat yüzde 13.61 oranında arttırıldı.

OSB’LERE DE ZAMLI DOĞALGAZ

BOTAŞ, Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki tüketiciler için de, gerek proses amaçlı ve gerekse elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın fiyatlarını arttırdı. OSB’lerdeki doğalgaz santrallerine verilen gazın fiyatı yüzde 4.76 arttırılırken, proses amaçlı verilen doğalgazın fiyatı ise yüzde 13.61 oranında yükseltildi. OSB’lerdeki proses ve elektrik üretim amaçlı doğalgaz fiyatı ise Aralık ayındaki küçük artışla birlikte toplam yüzde 14.18’i buldu.

Alıntı:http://www.enerjigunlugu.net/icerik/25454/dogalgaz-fiyatina-yuzde-1361-zam.html

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......