Elektrik fiyatları 2018’e zamlı girecek..

Elektrik fiyat tarifelerinde yeni yılın ilk üç ayı için enerji bedeli yüzde 6.86, dağıtım bedeli kalemi yüzde 12.71 arttırıldı. Ortalama zam yüzde 9’a yakın. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), serbest olmayan tüketicilere (yıllık tüketimi 2000 kWh’ın altındaki aboneler) uygulanan elektrik fiyat tarifelerini güncelledi. 

ENERJİ BEDELİNE YÜZDE 6.86 ZAM

Tarifenin içinde yer alan ve çıplak enerji bedeli ile perakende hizmet bedelini içeren perakende enerji bedeli yüzde 6.86’lık artışla, kilovatsaat başına 0.2161 kuruş seviyesinden 0.230927 kuruş seviyesine yükseltildi.

TRT, EPDK, BELEDİYE PAYI DA ARTTI

Görevli tedarik şirketlerinden hizmet alan hane halkı tüketicilerinin faturalarına yüzde olarak yansıyan Enerji Fonu (EPDK payı), TRT payı ve belediye tüketim vergisi oranları sırasıyla yüzde 1, 2 ve 5 olmak üzere aynı kaldı. Ancak enerji bedeline yapılan zam bu kalemlere de yansıyacağı için faturalardaki TRT, Enerji Fonu ve Belediye payı kalemleri de mutlak rakam olarak otomatikman artmış olacak.

EN YÜKSEK ARTIŞ DAĞITIM BEDELİNE

Yeni elektrik fiyat tarifeleri alt kalemleri arasında en yüksek artış yüzde 12.71 ile dağıtım bedeli kalemine yapıldı. Söz konusu kalem, geçmişte faturalarda şeffaf şekilde ayrı ayrı gösterilen iletim bedeli, dağıtım bedeli, kayıp ve kaçak bedeli ile sayaç okuma bedeli gibi çok sayıda kalemi kapsıyor. Bu yüzden mesken milyonlarca mesken abonesinin, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren elektrik faturalarında yüzde 10’a yakın bir artışla karşılaşacağı hesaplanıyor.

Mehmet KARA

alıntı: http://www.enerjigunlugu.net/icerik/25448/elektrik-fiyatlari-yuzde-6861271-zamlandi.html

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......