Endüstriyel Yapılarda Doğal Aydınlatma

Endüstriyel Yapılarda Doğal Aydınlatma

Polikarbonat paneller çatı ve cephe kaplama malzemesi olarak endüstriyel yapılarda birçok avantaj sunuyor.

Endüstriyel yapılarda doğal aydınlatmaların aslında hayati bir önem taşıdığını biliyor muydunuz? Bu nedenle yapılan araştırmalara göre sorunsuz ve rahatsız etmeyecek bir şekilde yapılan aydınlatmalar hem üretimin doğru ve hatasız olmasını sağlıyor hem de çalışanların göz sağlığı ile iş verimi gibi bir hayli önem taşıyan değerlerini artırarak motivasyonu yükseltiyor Tabii ki bu sürecin bu şekilde ilerlemesi söz konusu firmanın üretim ve ihracat değerlerine yansıyarak gelirlerini de dolaylı bir şekilde artırmış oluyor. Bu da ülke ekonomisine kazanç anlamına geliyor. Aydınlatmaların kazanımları sadece bunlarla sınırlı değil. Doğal aydınlatmaya yapılan yatırım, elektrikle yapılan aydınlatma maliyetlerini sıfırlayarak, kendini çok kısa bir sürede amorti ediyor. Endüstriyel yapıların büyük hacimli binalar olması nedeniyle, geleneksel pencere sistemleriyle iç mekan aydınlatması yapılması mümkün olmuyor. Endüstriyel binalar gibi büyük hacimli binaların çatı veya cepheleri için geliştirilmiş profesyonel doğal aydınlatma sağlayan transparan kaplama ürün ve sistemleriyle, doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılan aydınlatmalarla mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca bu sistemlerin içinde doğal havlandırma ve duman tahliye pencere sistemleri de yer almakta. Son yıllarda mühendislerin ve mimarların çatı ve cephe kaplamalarında doğal ve yapay ışığı mükemmel bir şekilde yansıtan Polikarbonat Panelleri kullanmak istemelerinin başlıca nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Özellikle farklı renklerle yapılan ışık oyunları bu panellere ilgiyi her geçen yıl artırıyor. 

Tam anlamıyla bir aksesuar

2000 yılında kurulan Polinet firmasının yapıların çatı ve cephelerinde kullanılmak üzere ürettiği Polikarbonat Panelleri sadece üstün ısı yalıtımı sağlamıyor. Aynı zamanda başta mimarların bu isteklerine cevap vererek Polikarbon Panellerin tasarım dünyasında ‘bende varım’ demesine olanak sağlıyor. Çünkü LED aydınlatma armatürlerini Polikarbonat cephe sistemlerinin içine entegre edebilecek şekilde kullandığınızda ortaya tam bir görsel mimari zenginlik içeren cepheler çıkıyor. Farklı renklerle yapılan ışık oyunları cephelerin renkten renge girmesini sağlıyor. Sanki hareket eden bir yapıyla karşılaşıyorsunuz. Böylece gündüz yapının iç mekanları doğal ışığa kavuşurken, gece hem iç hem de dış mekân LED aydınlatma sayesinde yapay ışıklandırılabiliyor. Polikarbon Panellerin sahip olduğu güvenli ve çevreci özelliklerinin yanı sıra tam anlamıyla gözlere hitap eden bir aksesuar olduğunu söylemek mümkün. Polinet imzasını taşıyan bu paneller cama göre daha dayanıklı ve beş kat daha hafif olmaları ile de farklı formlara kolaylıkla girebiliyorlar. Böylelikle yapıların kimliği ortaya çıkıyor ve Polikarbonat LED’i çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Ayrıca otel, eğitim, spor kompleksi gibi binlerce farklı yapıda kullanılıyor. 

Mısır’dan Bosna Hersek’e

Bugün Polinet imzasını taşıyan bu tasarımlı panelleri sadece ülkemizde değil aynı zamanda yurt dışında pek çok endüstriyel yapıda görebilmeniz mümkün. Özellikle Mısır, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Bosna Hersek’te bilinen bir marka olan firmanın hedefi bu bilinirliliği yurt dışına taşımak. Firma aynı zamanda proje ve teknik danışmanlık hizmeti de veriyor. Polinet’in ürün verenk skalası oldukça fazla. Firma yetkilileri kendi renk skalasının haricinde projenin büyüklüğüne göre talep edilen renklerde de bu ürünleri sunabildiklerini özellikle vurguluyorlar.   

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......