Türk Prysmian Kablo’nun 2022 yılında da odak noktasında sürdürülebilirlik var

Türk Prysmian Kablo’nun 2022 yılında da odak noktasında sürdürülebilirlik var

Türk Prysmian Kablo, sürdürülebilirliği odağında tutarak tüm iş süreçlerine entegre etmeye devam ediyor. Sürdürülebilirliği bir hedef değil, yolculuk olarak gördüklerini söyleyen Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, 2021 yılının sürdürülebilirlik alanındaki hedef ve taahhütlerine ulaşmaları anlamında çok verimli bir yıl olduğunu söyledi. Özcan, “Türk Prysmian Kablo olarak, 2021’de sürdürülebilirlik alanında toplam 22 proje hayata geçirdik. 2030 yılına kadar karbon ayak izimizi 59 bin ton azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, 2021 yılını yoğun bir sürdürülebilirlik ajandasıyla tamamladı. Yıl boyunca Prysmian Group’un sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde çok sayıda projeye imza atan şirket, şimdi de 2022 ve sonrası planlarına odaklanıyor.

“2021’de 22 proje tamamlandı”

Türk Prysmian Kablo’nun ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluk bilinciyle hareket ettiğini ve faaliyetlerinin her aşamasına sürdürülebilirliği entegre ettiklerini belirten Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, 2021 yılında çok önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyledi. Özcan, şöyle devam etti: “Prysmian’ın 2030’a kadarki sürdürülebilirlik yol haritası hazır. Sürdürülebilirlik Planı çerçevesinde iş modelimizi, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluklarımızı faaliyetlerimizin her alanına entegre ederek güçlendirmeyi, paydaşlarımızın menfaatlerine hizmet edecek şekilde kar etmeyi ve toplum için değer yaratmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik vizyonumuz dört temel ayaktan oluşuyor. Bunlar; karbon ayak izini ortadan kaldırmak, döngüsel kaynak kullanımı, iş modelini geliştirmek, çalışanları ve toplumu geliştirmek. Her başlık için belli projeler geliştirdik ve 2021 yılında ciddi bir performans göstererek 22 projeyi tamamladık.  Türk Prysmian Kablo olarak, 2030 yılına kadar karbon ayak izimizi 59 bin ton azaltmayı hedefliyoruz. Bu alana yaptığımız yatırımlarımız ile hayata geçirilen bu projeler sayesinde, 2021’in yıl sonunda yaklaşık 1000 ton CO2 emisyonunu önledik. Bunu, doğal gaz tüketimini yaklaşık 56,2 bin Sm3, elektik tüketimini yaklaşık 1.351 bin kWh ve motorin tüketimini yaklaşık 89,3 bin litre azaltarak başardık.”

“Daha iyi yarınlar için imzanı at”

Sürdürülebilirliği bir hedef değil, yolculuk olarak gördüklerini söyleyen Özcan, bu yolculukta “Daha iyi Yarınlar İçin İmzanı At – Sign It” projesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Özcan, şu bilgileri verdi: “Türk Prysmian Kablo olarak grubumuzun hedeflerini harekete geçirmek ve etkin bir şekilde yer almak, paydaşlarımızın yararına kazanç sağlamak ve toplum için değer yaratmak istiyoruz. Bu hedefler doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz. Çünkü sürdürülebilirlik bir hedef değil, bir yolculuktur. Biz de bu vizyon ve felsefeyle ‘Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz’ demeye devam edeceğiz. Prysmian Group’un genel stratejisi ile tamamen uyumlu olan ‘Daha iyi Yarınlar İçin İmzanı At – Sign It’ stratejisinde, sektörün öncüsü olmanın verdiği bilinç ve sorumlukla hareket ediyoruz. Bugün işletmelerin tek amacının finansal hedeflere ulaşmak olmadığını biliyoruz. Alınan tüm kararlar; sağlık, güvenlik ve çevresel alanlardaki etkilerin de dahil olduğu karmaşık süreçlerle iç içe ilerlemek zorunda. Bu nedenle ‘Daha İyi Yarınlar İçin İmzanı At’ diyor, emisyonları ve atıkları azaltarak çevreye duyarlı ürünler üretmeyi taahhüt ediyoruz.”

Türk Prysmian Kablo, 2021 yılında “Daha iyi Yarınlar İçin İmzanı At – Sign It” projesi kapsamında; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 21 Mart Dünya İnovasyon Günü, 20 Mayıs eNclusion Haftası – MEAT Günü, 21 Ekim’de Uluslararası HRD Square Sürdürülebilirlik Webinarı ve 23 Kasım Sürdürülebilirlik Günü temalı geniş kapsamlı webinarlar düzenledi. Şirket, ayrıca sürdürülebilirlik alanındaki farkındalığa ve bilinçlenmeye katkı sağlamak amacıyla geniş kapsamlı bir de anket çalışması hayata geçirdi. Ocak 2021’de, 475 kişinin katılımıyla gerçekleşen ankete şirket çalışanlarının ve müşterilerin yanı sıra tedarikçiler, yatırımcılar ve diğer paydaşlar da dahil oldu.

Sürdürülebilirlik çalışmaları 2022’de de sürecek

Türk Prysmian Kablo olarak sürdürülebilirlik konusunun üzerinde titizlikle durduklarını ifade eden Özcan, sektöre öncülük eden etkinliklere 2022 yılında da devam edeceklerini söyledi. Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tasarruf adımlarımıza 2022 yılında da devam edeceğiz. Bu yıl enerji projelerimiz arasında kendi alanlarımızda yeşil enerjinin kullanımının arttırılması bulunuyor. Bu sayede hem elektrik enerjisi maliyetlerimizi %10 azaltacağız hem de yıllık ortalama 3000 Ton CO2 salımını engelleyeceğiz. Daha yaşanabilir bir dünya ve kaynakların korunmasına yönelik döngüsel iş modeli stratejimiz kapsamında hem ürün hem de tedarik zinciri alanında projelerimiz olacak. Prysmian Group Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi) kapsamında 2035 yılında kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarında 2035 yılında net sıfır olmayı planlamaktadır. Türk Prysmian Kablo olarak bizler de bu hedefe ulaşmak için titizlikle çalışmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımız ve planlarımız ile ilgili detayları önümüzdeki aylarda yayınlayacağımız sürdürülebilirlik raporumuzda tüm paydaşlarımıza sunacağız.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......