Faro Super 6DoF TrackArm

BMW veya NASA gibi Kuruluşlarla Çalışırken, Kalite Şansa Bırakılamaz
 
İster bir otomobilin gövdesi isterse de bir hava aracının gövdesi olsun, büyük bileşenlerle çalışmak bazı benzersiz ölçüm zorluklarını getirir. Operatörler, parçaların tam boyutları ve hassas ölçümlerin gerekliliği arasında kalırken, bu tür büyük ve detaylı parçalarda yüksek hassasiyet gerekir.

İşte FARO’nun patentli Super 6DoF (6 Degrees Freedom) TrackArm çözümü burada devreye giriyor.

Super 6DoF TrackArm 

Super 6DoF TrackArm çözümü, FaroArm veya ScanArm’ın FARO Vantage Laser Tracker ile bir kombinasyonudur. Operatörler, Laser Tracker’ı Arm ve TrackArm Kit ile bir araya getirerek şimdi, herhangi bir şeyi, herhangi bir boyutu, herhangi bir yerde diğer kıyaslanabilir sistemlerden çok daha ucuza ölçebiliyorlar. Super 6DoF teknolojisi, operatörlerin ScanArm ile Vantage Laser Tracker’ı uzun mesafeli 6DoF bir proba bağlamasına izin veriyor.

FARO’nun Super 6DoF TrackArm’ı entegre bir 3D ölçüm sistemi oluşturmak için 3D Measurement Arm ve Laser Tracker teknolojisinin bütün özelliklerini birleştiriyor.

Büyük tarama projeleri için tarama hacmini daha da büyütmek amacıyla, birden fazla ScanArms, hepsinin tek bir koordinat sisteminde aynı anda tarama yapmalarına izin vermek için tek bir Vantage Laser Tracker ile eşleştirilebiliyor. Büyük ölçekli 3D ölçüm projeleri için, birden fazla ScanArms ile Super 6DoF, doğru ölçüm yapılmasını garantilerken iş akışını oldukça artırıyor.

Geçmişte operatörler doğruluk ile esneklik arasında veya uzun menzil ile duyarlılık arasında bir seçim yapmak zorunda kalabilirlerdi. Sistemler arasında geçiş yaparken iş akışlarını kesmek zorunda kalırlardı. Örneğin otomobil üreticileri, kapsama alanı ve hız kazanmak için aracın dışını tarayabilir ve sonra iç ölçümleri yapmak için bir ölçüm koluna geçebilirler. FARO’nun Super 6DoF çözümü ile artık bu kesinti şart değil.

Bunun yerine, iş akışını kesintiye uğratmadan araçlar arasında geçiş yapabilirler. Operatörler, artık izole tek bir cihazın özellikleri ile sınırlı değiller. Super 6DoF, görüş hattı, bir koordinat sistemi paylaşımı ve kablolarla ilgili sorunları çözüyor. Sistem, herhangi bir yere yeniden konumlandırılmasına olanak tanıyan genişletilmiş bir FARO ScanArm çalışma hacmine izin veriyor. Alternatif olarak, Vantage Laser Tracker kullanılarak kurulmuş tek bir koordinat sisteminde aynı anda birden fazla ScanArm kullanılarak, yeniden konumlandırmadan tamamen kaçınılabiliyor. Operatörler, gizli köşeler, içerdeki delikler ve boşluklar gibi gizli noktalara erişebiliyorlar. Bu çözüm, operatörlerin kontrolüne, ters mühendisliğe ve CAD-to-Part analizini daha kolay uygulamalarına olanak tanıyor.

Şirketler, Tracker ve Arm’ı birleştirerek bir dizi avantaja kavuşmaktadırlar, bunların arasında entegrasyon, serbestlik, bağlantı ve esneklik de var. Her iki cihazı da çalıştırmak için yalnızca bir dizüstü bilgisayar gerekiyor. Cihazlar aynı referans koordinat sistemini paylaşıyor ve müşterilerin kablosuz ağlarına entegre olabiliyorlar. Her iki aletin kullanılmasını gerektirmeyen durumlar için, cihazlar ayrı ayrı da kullanılabiliyor.

Super 6DoF, büyük bileşenler için bile yüksek doğruluklu 3D taramaları sağlıyor. Komple otomobil, otomobil gövdesi, beyaz gövde, araçlar, teçhizat, donanım, parçalar ve bileşenler, hacim ve pilot ve üretim aşamaları için ana kalibrasyon ölçümleri için kullanılabilir.

Super 6DoF, sadece büyük değil aynı zamanda son derece detaylı ve karmaşık olan parçalar içeren uygulamalar için de idealdir. Bu onu, otomotiv, ağır makine ve havacılık gibi endüstriler için ideal bir çözüm haline getiriyor. Bazı havacılık endüstrisi müşterileri, talaşlı imalatta yüzde 35’lik bir düşüş görmüşler. Havacılık Endüstrisi Birliği tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, 2015 yılında ABD havacılık ve savunma sanayii 300 milyar dolarlık bir ekonomik değer yaratmış ve imalatın yüzde 10’unu oluşturmuş.

Özetle FARO’nun Super 6DoF TrackArm’ı, geleneksel 6DoF prob çözümlerine karşın eşsiz bir yetenek sunuyor.

Tek Bir Çözüm

Hem Tracker hem de Arm, aynı yazılım lisansını kullanıyorlar. Ölçüm yazılımında, taranan noktalar gerçek zamanlı olarak görselleştirilecektir. Örneğin, bir aracın yüklenen CAD modeliyle ölçüm sonuçlarını gerçek zamanlı olarak karşılaştırmak mümkündür.

Arm’ın taraması ve konumlandırılması, parçanın mesafesi veya karmaşıklığı ile sınırlı değildir. Örneğin operatör, bir arabanın etrafında bir kol kullanırken, Arm ile tarar ve onu konumlandırır, tüm verileri bir araya getirir. Arm ve operatör araç üzerindeki başka bir noktaya ilerlerken, Laser Tracker yerinde kalır ve veriler aynı bilgisayar iş istasyonuna gönderilmeye devam eder.

FaroArm veya ScanArm, Laser Tracker’ın menzilindeki (80 metreye kadar) herhangi bir ölçüm konumuna geçebilirler. Boşluk kısalığı ölçümleri veya standart geometri analizi otomatik olarak yapılır. Bu nedenle, dijitalleştirme ve analiz süreci aynı koordinat sisteminde doğru şekilde devam edebilir. 

Müşteri Deneyimi

BMW grubu yüksek doğruluk gerektiriyor ve bunu FARO ile sağladılar. Super 6DoF’in benimsenmesi, tıkanıklığı hafifletti, iş akışında kesintileri kaldırdı ve denetim sürecini iyileştirdi. Almanya’daki Regensburg ve Dingolfing fabrikalarında Super 6DoF yeni esneklik seviyeleri sağlıyor. Geçmişte, operatörler arabanın dışını lazer tarayıcı ile taramak ve daha sonra aracın içinde ölçmek için bir ölçüm koluna geçmek zorundaydılar. Ancak Super 6DoF ile koordinat sistemi, Laser Tracker ve FaroArm veya ScanArm arasında paylaştırılarak daha fazla esneklik sağlanıyor. Ölçümleri tek bir cihaz yapıyor; kablolar, görüş hatları veya referanslara ilişkin bir endişe duymadan kontrol bölgesi boyunca taşınabilirler. Dingolfing fabrikasında, Vantage Laser Tracker, çeşitli çalışma istasyonlarına erişim sağlarken kazayla dışarıdan temas etmeyi de önleyecek şekilde tavandan asılmıştır. Ancak, gerekirse, diğer uygulamalar için beş dakika içinde taşınabilir de. Buna ek olarak, FARO Super 6DoF TrackArm sistemi BMW kablosuz üretim ağıyla kesintisiz bir şekilde bağlantılıdır.

Super 6DoF, havacılığın yanı sıra otomotiv endüstrisi için de sık karşılaşılan problemleri hassas bir şekilde çözüyor. Janicki Industries, havacılık endüstrisinde hava araçları konusunda uzmanlaşmış sözleşmeli bir üreticidir. Şirket, NASA’nın Space Launch System ve derin uzay radyo teleskopları gibi yüksek profilli uygulamalarda çalıştı.

Super 6DoF TrackArm çözümünü benimsemeden önce Janicki, işleme aşamasında zamanla yarışmak zorunda kalmış. CNC kesme aracının yolu, metal parçaya tam olarak uymamış; bu, makine herhangi bir materyalin olmadığı yere taşınarak zaman harcanıyormuş. Aslında, parçanın yerine havayı kesmişler. Super 6DoF, bu problemi sözde bir yüzey yerine uygulanan bir yüzey ile çalışan yazılımla çözüyor.

3D Ölçüm Kolu ve Laser Tracker teknolojisini birleştirmek gerekli işlemlerde %35 oranında bir azalma sağlamış ve Janicki, Super 6DoF’un alet boyutuna bağlı olarak alet başına 20 saat tasarruf ettireceğini tahmin ediyor. Buna ek olarak, Super 6DoF TrackArm çözümleri, tüm veriler bağlantılı olduğundan, kolun istasyondan istasyona sıçrama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Çözüm, Janicki’ye büyük araçlar için bile yüksek doğruluklu bir 3D tarama sağlıyor.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......