Asansörlerde ‘kırmızı etiket’ alarmı

Asansörlerde ‘kırmızı etiket’ alarmı

Yönetmeliğe uymayan asansör firmalarına, bina sorumlularına idari para cezası geliyor

Yürürlüğe giren Asansörlerin İşletme ve Bakım Yönetmeliği ile güvenli olmayan kırmızı etiketli asansörler kapatılacak. Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Türkiye CEO’su İsmail Polat, değişen yönetmelikle birlikte hem asansör firmalarının hem de kullanıcıların yapması gerekenleri açıklıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni yürürlüğe soktuğu Asansörlerin İşletme ve Bakım Yönetmeliği, yetkili bakım firmalarına ve bina yöneticilerine bazı sorumluluklar yüklüyor. Yeni yönetmeliğe göre, kontrol sonrasında güvensiz olarak kategorilendirilen kırmızı etiketli asansörler kapatılacak, hafif kusurlu ya da kusursuz hale getirilmeyen asansörlere bakım hizmeti sunulamayacak. Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Türkiye CEO’su İsmail Polat, değişen yönetmelikle birlikte hem asansör firmalarının hem de kullanıcıların yapması gerekenleri açıklıyor.

İsmail Polat: “Asansör bakımı ve tescilinden bina yöneticisi sorumlu”

thyssenkrupp olarak asansör kullanıcılarına farkındalık sağlamak amacıyla konuya dikkat çeken thyssenkrupp Asansör CEO’su İsmail Polat, “Türkiye’de asansörler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  yetkilendirilen kuruluşlar tarafından denetleniyor. Denetleme, bakanlık tarafından belirlenen özel kriterler çerçevesinde yapılıyor. Denetim sonucu güvenli bulunmayan asansörlere kırmızı etiket veriliyor. Bunun sonucunda asansörlerin kullanıma kapatılması gerekiyor. 6 Nisan 2019’da çıkan yeni yönetmeliğe göre, eğer, bindiğiniz asansörde etiket yoksa asansör kontrolünün yapılıp yapılmadığını, asansörde kırmızı etiket varsa bakımın yapılıp yapılmadığını, bu konulardan sorumlu bina yöneticisine sormanız gerekiyor.

“Kırmızı etiketli asansörlerdeki kusurların 60 gün içinde giderilmesi gerekiyor”

Polat, Asansörü olan bir binada bakım sözleşmesi olması zaruridir. Kırmızı etiket varsa, yeni yönetmeliğe göre 60 gün içinde asansördeki eksikliklerin giderilmesi gerekir. Bu süre sarı etiketli asansörlerde 4 ay, hafif kusurlu olarak kategorilendirilen mavi etiketli asansörlerde 1 yıl, olarak kabul ediliyor” diye belirtiyor.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......