Türkiye’de robotlar en çok taşıma uygulamalarında kullanılıyor

Türkiye’de robotlar en çok taşıma uygulamalarında kullanılıyor

Kolaboratif robot endüstrisinde büyüme potansiyeli günden güne artıyor. Robotik Endüstriler Birliği’ne (RIA) göre 2025 yılına kadar tüm endüstriyel robot satışlarının yüzde 34’ünü kolaboratif robotlar alacak. Türkiye’de robot teknolojisi en çok taşıma uygulamalarında gerçekleşiyor

İnsanla iş birliğine dayalı kolaboratif robotları ile 50’den fazla ülkede yüzde 60’lık pazar payıyla liderliğini sürdüren Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, Türkiye’de robot teknolojisinin uygulama alanlarına dair değerlendirmeler yapıyor. Gök, IFR (Uluslararası Robot Federasyonu) 2018 Raporu verilerine dayanarak yaptığı değerlendirmede, yeni robot kurulumlarının en çok yüzde 54 ile taşıma uygulamalarında gerçekleştiğini belirtiyor.

“Universal Robots’tan 34 bini aşkın kolaboratif robot”

Robotik Endüstriler Birliği’ne (RIA) göre kolaboratif robotların endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmenti olduğunu ve 2025 yılına kadar tüm endüstriyel robot satışlarının yüzde 34’ünü karşılayacağını belirten Gök, kolaboratif robotlarda yüzde 60’lık pazar payıyla dünya liderliğine ve geliştirdiği ileri teknolojiye devam edeceklerini ifade etti. Şu ana kadar 34 bini aşkın kolaboratif robot satışı yapan Universal Robots’un ürün ailesi taşıma, alma ve bırakma, montaj, yapıştırma, makine besleme, çapak alma ve polisaj, paketleme, paletleme, cıvata sıkma, kaynak, kalite kontrol gibi birçok alanda kullanılıyor.

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök

“Otomasyon trenini kolaboratif robot teknolojisiyle yakalayabiliriz”

Türkiye’nin robot kurulumunda dünyada 20. olduğunu belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, gelişen otomasyon süreçlerinde nitelikli çalışanların, Ar-Ge’ye yatırım yapan şirketlerin, kamu-özel sektör iş birliklerini güçlendirmenin ve ihracatı artırmanın önemli olduğunu ifade etti. Gök, “Otomasyon trenini kolaboratif robot teknolojisi ile yakalabiliriz. Robot yoğunluğunun sadece büyük ölçekli şirketlerde değil KOBİ’lerde de etkin şekilde kullanılmasıyla dünyada rekabet edebilir ve kalitede sürelilik sağlayabiliriz” dedi.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......