Komuta ve Kontrol Odalarına Özel Yazılım ve LED Ekran Teknolojileri

Dünyanın ilk videowall ekranını 1980 yılında kuran ve LED ekran teknolojisi alanındaki yenilikçi teknolojileri ile sayısız patente ve Guinness rekorlarına sahip olan Mitsubishi Electric, komuta ve kontrol merkezlerine özel olarak tasarladığı S-SF yazılım paketi ve 1.25 mm ile 1.5 mm piksel aralığına sahip ürünü NPP LED ekranıyla dikkat çekiyor. Daha etkili komuta ve kontrol odası operasyonları için daha esnek karar verme ortamları tasarlamaya olanak tanıyan Mitsubishi Electric’in S-SF yazılım mimarisi sayesinde kontrol odası video duvarları özel bir videowall kontrol cihazına gerek duymuyor. Sistem, dağıtık mimarisi sayesinde tek nokta hatası olmadan birden fazla bilgisayara kurularak ekranların kontrolüne imkan sağlıyor. NPP LED ekran ise sadece 90 mm olan ince kasasıyla etkileyici bir ışık çıkış gücü, 16.000:1 gibi rakipsiz kontrast değeri ve izleme açısı sağlayarak kurulum alanının sınırlı ve ortam ışık değerinin yüksek olduğu mekanlar için ideal çözüm sunuyor. Anti-burn özelliği sayesinde 100 bin saate kadar kesintisiz kullanımda bile LED ışık çıkışı ve renkleri değişmeden görüntü sağlayan NPP LED ekran, yedekli sinyal girişleri ve yedekli güç kaynağı ile görüntünün sürekliliğini mümkün hale getiriyor.

Görsel veri sistemleri alanındaki inovatif teknolojisiyle dikkat çeken Mitsubishi Electric’in yerel ağ tabanlı komuta ve kontrol ekran mimarileri için tasarladığı S-SF yazılım paketi, videowall ekran sistemlerinin daha verimli ve daha büyük ölçeklenebilirlik ile çalışmasına imkan tanıyor. IP komuta ve kontrol yazılım paketinin çok yönlülüğü, sistemlerin gelecekteki ihtiyaçlara kolayca uyum sağlaması konusunda fırsat sunarken aynı zamanda Mitsubishi Electric DLP ve LED ekranların son derece uzun çalışma ömürlerinden elde edilen uzun vadeli maliyet avantajlarının tam olarak gerçekleşmesini sağlıyor. Dünyanın ilk videowall ekranını 1980 yılında kuran ve LED ekran teknolojisi alanındaki 30 yıllık deneyiminin ışığında sayısız patente ve Guinness rekorlarına sahip olan Mitsubishi Electric’in, komuta ve kontrol merkezleri için özel olarak geliştirdiği NPP LED ekranları ise ince kasası, yüksek görüntü kalitesi ve uzun kullanım ömrü ile dikkat çekiyor.

Daha güvenilir ve düşük maliyetli sistem

Mitsubishi Electric’in S-SF yazılım paketi; Display Agent, Multicast Dönüştürücü, Uygulama Sunucusu, S-SF Kontrol ve S-SF Master olmak üzere beş uygulamadan oluşuyor. Yazılım bileşenleri, sensörler, görüntü işlemcileri, CCTV kameraları veya veri depoları gibi herhangi bir ağ kaynaklı cihazdan veri trafiğini tutabilen ve minimum gecikme ile herhangi bir konumdaki içeriği anında senkronize edip paylaşabilen yerel bir IP tabanlı sistem oluşturuluyor. S-SF yazılım paketi, daha etkili komuta ve kontrol odası operasyonları için daha verimli ve daha esnek karar verme ortamları tasarlamayı mümkün hale getiriyor.

S-SF mimarisi sayesinde kontrol odası video duvarları artık özel bir ekran duvar işlemcisine ihtiyaç duymuyor. Dağıtık ağ mimarisinde ilave gerekmeksizin bulunan çoklu yedeklilik sayesinde hata toleransı sağlanıyor. Bir bileşende hata oluşursa o bileşenin rolü, bir arızaya karşı güvenli yanıt elde etmek ve 7/24 kesintisiz hizmet sağlamak için anında başka bir bileşene atanıyor. S-SF sistem donanımı standart ve yaygın olarak kullanılabilen ağ bileşenlerine dayanıyor. Böylece özel donanım veya işletim sistemlerini geliştirme ve hata ayıklama gereksinimini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda uygulama sunucusu bileşeni ile sadece kaynak bilgisayarın tüm masaüstü görüntüsünü değil, aynı anda arka planda çalışan birden fazla uygulamayı da gerçek çözünürlükte aktarabiliyor. Sonuç olarak daha güvenilir ve düşük maliyetli bir sisteme imkan tanıyor.

Çoklu duvar görünüm ve gelişmiş mesajlaşma

S-SF sistemi, tek bir master PC üzerinden çoklu duvarların tek elden kontrolünü yapabiliyor. Ek olarak bu sistem, video pencerelerinin konumunu ve boyutunu gerçek zamanlı olarak farklı boyutlardaki duvarlar arasında senkronize edebiliyor ve video pencerelerini birden çok duvar arasında kesintisiz olarak yerleştirebiliyor. İçerik toplam tuval üzerine yerleştirilebilirken örtüştürülebiliyor ve kolayca paylaşılabiliyor. Sistem, oturum açmış olan kullanıcılar arasında mesajlaşma imkanı da tanıyor.

Her bir yazılım birden fazla bilgisayara kurulabiliyor

Mitsubishi Electric’in S-SF yazılımı sayesinde her bir yazılım birden fazla bilgisayara kurulabiliyor, ancak bu yazılımlar yalnızca lisans sayısı içinde aynı anda kullanılabiliyor. S-SF master’ı birden fazla PC’ye kurarak S-SF sistemi yedekli hale getirilebiliyor. Aynı bilgisayara kurulabilen çeşitli yazılım kombinasyonları ile sistem konfigürasyonları ihtiyaç duyulan PC’lerin maliyetini azaltıyor.

100 bin saate kadar kesintisiz kullanımda bile sabit renk kalitesi

Mitsubishi Electric’in birçok patentli özelliğe sahip ürünü NPP LED ekran ise uzun ömür ve dayanıklılığın kritik gereklilik olduğu kontrol odaları gibi iç mekanlarda ideal görüntüleme çözümü sunuyor. NPP LED ekran patentli anti-burn özelliği sayesinde 100 bin saate kadar kesintisiz 7/24 kullanımda bile LED ışık çıkışı ve renkleri değişmeden görüntü sağlıyor.

90 mm’lik ince kasa ve 1920 x 1080 piksellik Full HD çözünürlük

SCADA tarzı şematik uygulamalarla uyumlu çalışan NPP LED ekran, sadece 90 mm olan ince kasasıyla etkileyici bir ışık çıkış gücü ve 16.000:1 gibi rakipsiz kontrast değeri ve izleme açısı sunarak kurulum alanının sınırlı ve ortam ışık değerinin yüksek olduğu mekanlarda avantaj sağlıyor. 480 mm x 540 mm LED ünitelerinden oluşan NPP LED, modüler yapısı sayesinde sınırsız çözünürlük sunuyor. İlave üniteler ekleyerek daha geniş bir sistemi hızlı ve pratik bir şekilde oluşturmaya imkan tanıyan bu ürüne, servis erişimi için önden ve arkadan müdahale edilebiliyor.

Uzun dönemli operatör konforu

Yenilikçi NPP LED ekran, yedekli sinyal girişleri ve yedekli güç kaynağı ile çok da muhtemel olmayan bir LED ünitesi güç arızasında bile görüntünün sürekliliğini mümkün hale getiriyor. Ürünün dinamik güç tüketimi özelliği, görüntünün ihtiyaç duyduğu aydınlatma değerini güç çıkışına göre ölçüp güç tüketimini optimize ediyor. Böylece kontrol odalarında önemli bir faktör olan “göz yorulması” etkisini de azaltarak uzun dönemli operatör konforu sağlıyor. Mitsubishi Electric’in “Doğal Renk Karıştırma” teknolojisine sahip olan NPP LED ekran, MPEG video gibi sıkıştırılmış içeriklerin görülebilir gürültüsünü azaltmak için özel olarak geliştirilen patentli iki boyutlu gürültü azaltma sistemiyle de dikkat çekiyor.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Yazar Hakkında :Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......